Zinek a náš organizmus

12.11.2012 07:46

Lidský organismus je  obdivuhodně utvořen. V těle dospělého člověka je jen kolem 2 g zinku. Toto malé množství je rozptýleno do všech buněk a zde ovlivňuje velké množství procesů.

Zinek je nezbytný pro správný růst a vývoj dětského organizmu již od početí. Důležitá je jeho role v procesech hojení ran. Je také důležitý pro správné fungování našich hormonů, především insulinu. Má vliv na plodnost.

V čem je rozdíl mezi zinkem a koloidním zinkem?

Léčivé preparáty se zinkem mohou tento prvek obsahovat v tabletové formě nebo ve formě koloidního roztoku. Koloidní forma se lépe vstřebává a dochází až k téměř desetinásobně lepšímu využití v lidském organismu. Proto u koloidního zinku není potřeba tak vysoká dávka jako u tablety.

V jakých potravinách je nejvyšší výskyt zinku?

Netučné tmavé maso, játra, ryby, mořské plody (zvláště ústřice), luštěniny, sója, ořechy, semena dýní, kakao, celozrnné pečivo. Je tedy zřejmé, že problém s příjmem zinku může nastat například u vegetariánů. Zde bych apeloval zejména na nastávající maminky a kojící, které se vyhýbají některým složkám potravy, aby na to myslely.

Co se děje s tělem,když mu chybí zinek?

Při nedostatku tohoto prvku může dojít ke zhoršenému hojení ran, výskytu vyrážek, akné, zvýšenému výskytu infekcí. Může též dojít ke zpomalení růstu a vývoje u dětí. Může být dokonce i příčinou neplodnosti. Nerad bych ale vaše čtenáře vylekal, protože všechny tyto stavy mohou samozřejmě souviset i s dalšími problémy a rozhodně bych nedoporučoval bez podrobného vyšetření začít konzumovat vysoké dávky zinku. Zinek totiž ve vysoké koncentraci může zdravotní stav naopak zhoršit. Takže i zde platí zlatá střední cesta.

Na otázky odpovídal: MUDr. Ondřej Sobotka
praktický lékař
Canadian Medical Care, Prah
www.cmcpraha.cz
tel.: 325 360 133