Jak si přičarovat peníze
Peníze jsou jen myšlenka. Pokud chcete být bohatí, změňte způsob svého uvažování. To je poselství, které může změnit Váš život k lepšímu.
Tajemství, jak získat peníze a být bohatý, se objevilo v mnoha knihách. Jen namátkově: Napoleon Hill – Myšlením k bohatství, Joseph Murphy – Moc podvědomí, Dale Carnegie
– Jak se zbavit starostí a začít žít... Podstata je jednoduchá. Vychází z předpokladu, že všechno máme v hlavě. Podle toho, jak myslíme, přitahujeme si do svého života nejrůznější scénáře.
Žebrák a boháč
Je to příliš složité na pochopení? Tak jeden konkrétní příklad. Všichni „finanční koučové“ vycházejí z této zkušenosti: Zkuste dát žebrákovi vysokou částku peněz. Co se nejspíš stane? Za nějakou ne příliš dlouhou dobu z nich nebude mít ani korunu a bude z něj opět žebrák. Oproti tomu když necháte bohatého člověka zkrachovat, po čase nejspíš uvidíte jeho vzestup. Znova se stane boháčem. Co to znamená? Že bohatství nevzniká z peněz, které máme
k dispozici, ale že peníze vznikají z našeho způsobu myšlení.
Je to i o zdraví
Na stejném principu funguje i na naše zdraví. O tom zase píše třeba Luise L. Hay, například v knize Miluj svůj život. Lidé mají obecně po celý svůj život dvě největší starosti, a těmi jsou zdraví a peníze. Pravda je taková, že ve většině případů tyto dvě veličiny spolu úzce souvisejí. Někdo se tak honí za penězi, že si tím své zdraví zničí, a potom těžce nabyté jmění utrácí, aby si ztracené zdraví koupil zase zpátky. Někdo jiný věčnou starostí o to, aby měl dostatek peněz, prožívá každodenní stres, kterým si zdraví ničí též. Oba tito tvorové mají něco společného. Nepoznali význam síly pozitivního myšlení. Jsme zavaleni přemírou nadbytečných a mnohdy neužitečných informací. Přitom je důležitá jen jediná zpráva: Každý je bezvýhradně zodpovědný za všechno, co se mu v životě stane. Protože každá naše myšlenka vytváří naši budoucnost. Druhou neméně důležitou věcí je láska k sobě samému. Máte-li totiž opravdu rádi sami sebe, všechno se vám v životě může podařit, ať již tomu věříte nebo ne.
Přeprogramujte se
Jak můžeme změnit svůj život? Když změníme své myšlení. Zní to velmi jednoduše, ale tak jednoduché to není.
- Můžeme si přizvat pomocníky. Třeba již zmíněné knihy, ale také mluvené motivační CD od zkušených finančních koučů. Jsou stále populárnější, protože je můžete poslouchat kdekoli. V čekárně u lékaře, cestou do práce, ale klidně i při vaření nebo žehlení.
- Už i v Česku máme velmi fundované odborníky, kteří jsou připraveni pomoci, a to nejen ve finanční oblasti a při získávání peněz.
- Dovedou poradit také s rozpadajícími se mezilidskými vztahy, při řešení partnerských krizí, při pocitu „vyhoření“ nebo při depresích (např. www.mujkouc.cz).
Jasná pravidla
„Jen“ změnit myšlení ale nestačí. Je dobré začít se i vzdělávat. Hlavní příčinou špatné finanční situace může být nedostatek vědomostí o tom, jak funguje finanční trh. Bohužel se o tomhle nikde ve škole neučí. Jeden z největších učitelů finanční gramotnosti Robert Kiyosaki dokáže jednoduše a poutavě vysvětlovat, jak fungují finanční toky a peníze obecně (www.robertkiyosaki.cz). Je autorem několika knih na téma "jak zlepšit svu finanční situaci".
Robert Kiyosaki, Američan s japonskými předky, pochází z učitelské rodiny. Jeho otec se vypracoval až na pozici vedoucího odboru školství pro stát Havaj. Přesto je v nejslavnější knize "Bohatý táta, chudý táta" právě on příkladem táty, který svému synovi nedovedl předat dostatečné finanční vzdělání. Jeho přístup "vystuduj, aby sis našel dobré a jisité zaměstnání" je příznačný pro většinu populace, ale podle Kiyosakiho je zastaralý a v moderním a arychle se měnícícm světě naprosto nedostatečný.
Bohatý táta
Naštěstí měl Kiyosaki i svého "bohatého tátu", ve skutečnosti otce svého dětského kamaráda Mika, a ten se ujal jeho vinančního vzdělávání. Filozofií bohatého táty byl aktivní přístup k financím. Jedině tak je totiž možné vymanit se ze závislosti na peně+zícha výplatě a dostat se na finanční vrchol. Co se Robert Kiyosaki od "bohatého" táty naučil?
- Je krátkozraké celý život jen pracovat a žít přitom od výplaty k výplat, protože stát nebude v budoucnu schopný postarat se o rostoucí množství důchodců.
- Spoření je pomalou a hlavně velmi nejistou cestou, jak se na stáří zajistit.
- Správným způsobem je investování do kacií a udržování tzv. peněžního toku, kdy se peníze otáčejí tak, aby vydělávaly další peníze.
Tomu nerozumím
Obchodování s akciemi j moc složité a riskantní, to není nic pro mě. A co když zkrachuji? Přesně tohle napadne téměř každého, kdo se v této oblasti příliš neorientuje. Podle Kiyosakiho je to ale zbytečná obava, která pramení z toho, že ve škole nedostáváme žádné informace o finančním trhu. Proto je nutné se v tomto směru sebevzdělávat, abycho získali přehled o zákonitostech jeho fungování a byli schopni je v každé situaci využít ve svůj prospěch.
Co tvrdí Kiyosaki?
"Rodiče a škola nám říkají: Dbře se uč a pak si najdi výhodné zaměstníní. Výsledkem je, že drtivá většina lidí pracuje pro majitele společnosti, ve které jsou zaměstnáni, pro vládu (tím, že odvádějí daně) a pro banku (tím, že splácejí hypotékya úroky z půjček). Doba se změnila a už nse nelze psoléhat na pomoc státu a důchodový program. Existují pravidla peněz, podle kterých hraje většina populace, a pravidla, podle kterých hrají bohatí. Kdo chce být bohatý, nemusí mít nutně vzdělání, ale musí být gramotný finančně."
Být finančně nezávislí?
Naučte se být bohatými
1. Nebojte se
Prvním krokem je překonání strachu. Pro mnoho z nás je téma finančního trhu neznámou sférou, do které se bojíme vstoupit.
2. Motivace je nutná
Důležité je rozhodnout se, najít si dostatečný důvod, proč to chcete, a vrhnout se do získávání vědomostí. Pomoci vám mohou články na internetu, v novinách a časopisech zaměřených na ekonomiku, knihy a přednášky. Slova, kterým nerozumíte, si hledejte ve slovníku, a postupně se literaturou prokousejte. Pamatujte na to, že nejtěžší jsou začátky. Pomoci vám může také veřejná přednáška, kde se dozvíte spoustu informací najednou. Vhodné jsou také motivační kazety od zkušených finančních koučů.
3. Naslouchejte jen mistrům
Při výběru přednášky se zajímejte o osobnost toho, kdo k vám bude promlouvat. Za program zaplatíte, často ne malou částku, proto jděte jen tam, kde vám to opravdu pomůže.
Vlastní stín
Jeden z nejznámějších českých finančních koučů Ing. Aleš Kalina z vlastní zkušenosti ví, že lidé se někdy snaží změnit tok svých financí a nastudují kvůli tomu kde co, aby po několika letech zjistili, že jejich stav účtů je pořád stejný. "Není to tím, že by si informace špatně nastudovali, ale že nezapracovali na své hlavě," říká.
"Se stejnou hlavou totiž nemůžeme vyrobit jiné výsledky. Říká se tomu emoční nastavení nebo vlastní stín. Pokud tedy máte pocit, že vaše veškeré úsilí směřuje stále stejnýmsměrem, pak nehledejte další „moudré“ knihy, ale najděte si dobrého kouče
a zapracujte s ním na své hlavě," dodává Aleš Kalina.
Text: dp
Foto: archiv redakce