Ach, ty zuby!

14.11.2012 06:41

Mezi nejobtížnější a nejhůře snášené bolesti patří bolesti zad a bolesti zubů.

Ačkoliv bolest může každý z nás vnímat subjektivně, tedy podle prahu bolesti, je jednoznačné, že bolest je prostředkem, kterým tělo vysílá signál, že se NĚCO děje. Proto bychom neměli žádnou bolest ignorovat a pokud,
i po podání léků nebo jiných prostředků, bolest přetrvává nebo je dokonce chronická, je vždy na místě vyhledat odbornou pomoc. Více než kde jinde to platí u bolestí zubů.

Proč každý vnímá bolest jinak?

Je to dáno prahem bolesti, což je okamžik, kdy daný člověk začne bolest vnímat a právě práh bolesti má každý jiný. Vliv na to, kdy začneme bolest vnímat, má pohlaví, genetická výbava, výchova, ale také psychické a emoční rozpoložení. Zajímavé je, že ačkoliv mají muži vyšší práh bolesti než ženy, snášejí ji mnohem hůř než něžné pohlaví. Na vnímání bolesti se podílí také mužské a ženské hormony. Během porodu se u ženy zvýší hladina estrogenu, který spolu s endorfiny umožňuje snášet intenzivní bolest. Mužům zase v okamžiku bolesti pomáhá hormon testosteron.

Nejhůře snášená bolest? Bolest zubů!

Zřejmě bychom těžko hledali někoho, kdo se alespoň jednou v životě nesetkal s bolestí zubů. Vzhledem k tomu,
že v našich končinách není péče o chrup ještě takovou samozřejmoou součástí životního stylu jako na západ
od našich hranic, mají zubní lékaři stále hodně práce s léčením akutních potíží vzniklých zanedbáním péče
a nedodržováním preventivních prohlídek. A jaké jsou nejčastější potíže? „Pokud pacient cítí bolest při konzumaci sladkého či slaného, jedná se ve většině případů o zubní kaz,“ vysvětluje MUDr. Petr Chalupa, vedoucí zubař Canadian Medical Care a pokračuje: „V případě, že pacienta trápí vystřelující bolest nereagující na léky, jedná se povětšinou o tzv. Pulpitis, tedy zánět zubní dřeně, který bývá následkem neléčeného zubního kazu. Dále se ve své praxi nejčastěji setkávám s bolestí způsobenou prořezáváním zubů moudrosti, od které ve většině případů uleví až jejich extrakce,“ uzavírá zkušený zubař. Ať už je bolest zubů způsobená čímkoliv, neměli byste odkládat návštěvu zubaře. Což potvrzuje i MUDr. Chalupa: „Vždy je lepší bolest řešit se zubním lékařem hned, kdy můžeme podchytit problémy, které se mohou nadále zhoršovat, a tím zachránit vitalitu zubu či zub ochránit před extrakcí“. To ale neznamená, že musíte v okamžiku, kdy vás přepadne akutní bolest trpět!

Co uleví od akutní bolesti zubů

Můžete užít volně prodejné přípravky proti bolesti (analgetika), které lze koupit v lékárně bez lékařského receptu. MUDr. Petr Chalupa doporučuje ibuprofen nebo paralen. Ještě rychleji než standardní ibuprofen zabírá na bolest IBALGIN® RAPID, a to díky tomu, že obsahuje ibuprofen lysinát, který se rychleji vstřebává do krevního řečiště
a dostane se velmi rychle ke zdroji bolesti. Nástup účinku pocítíte již patnáct minut po jeho požití. Jako podpůrnou pomoc využijte bylinky. Vyplachujte pravidelně ústní dutinu vychladlým čajem z arniky, šalvěje a heřmánku, což jsou byliny, které uklidňují zanícené dásně a tlumí bolest. Na přechodné snížení bolesti postiženého zubu zabírá také potírání hřebíčkovým olejem.

Text: -kh-

Foto: archiv redakce